Dj Cem Taşçinten / Müzik, Beat, Production / Dinle!
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Instrumental ve Beat Nedir?

Instrumental ve Beat Nedir? Empty Instrumental ve Beat Nedir?

Mesaj tarafından Admin C.tesi 14 Mart 2009 - 20:25

INSTRUMENTAL:

Şarkinin acapellasiz halidir.

BEAT:

Beat kısaca rap müzik altyapılarıdır. Tam olarak Türkçe karşılığı olmadığı için sanırım biz de "beat" olarak kullanıyoruz. "rap de müzik midir birader" gibi tartişmaya mahal vermemek adına şunu söylemekte fayda var; Tunç Dindaş'ın da dediği gibi kimi insanlar melodik müzikten haz duyarlar kimi insanlar için de ritim önceliklidir ve ritmik müziklerden zevk duyarlar. Bu yüzden kimse kimseyi infaz etmesin lütfen. Rap müzik altyapıları genel olarak devamlı olarak tekrar eden drum ve sample loop'lar üzerine kurulur. İlk örnekleri 70'lerin sonunda ve 80'lerin başında ortaya konmuştu ve bu beatleri siz de dinleyip gözlemlerseniz jazz ve funk parçalardan kesilmiş ufacık (belki 1-2 saniyelik) samplelar üzerine funk ritimlerin oturtulmasıyla ortaya çıkmış, bu tarz müzik dinliyorsanız eğer oldskool tarzındaki bu tarz beatler tadından yenmez. Fazla dallandırıp budaklandırmak istemiyorum. Gerçek anlamda bir beat turntable üzerinde vinyl'lerden alınan cut samplelar vasıtasıyla yapılır, bu yönteme de beat juggling diyoruz efendim. Bizim ülkemizde de harbi turntablist yok denecek kadar az olduğundan bunun örneklerine rastlayamamak normaldir. Günümüz profösyönellerinden Dj Premier işin üstadlarındandır, eminim tamamen plaklardan çalışıyor, dijitallik yok tamamen analog..
Admin
Admin
Extreme Dj
Extreme Dj

Hobiler : Müzik ve Teknoloji
Favori DJ : David Guetta

http://xpresstr.blogspot.com

- Similar topics